Výživa a krmení

Krmení je pravděpodobně jedním z nejvíce diskutovaných témat a vyvolává hodně nejistoty v řadách majitelů a chovatelů ježků. Výživa má obrovský význam pro zdraví našich zvířat, takže se častokrát ptáme sami sebe co, kdy a proč vlastně krmíme. Některé z nejasností pocházejí od našich amerických protějšků, neboť mají tendence zařazovat i některé naše lepší značky krmiv jako "nezdravé". USA obecně má velmi široký výběr krmiv pro kočky, a ta, která jsou doporučena jako krmiva pro pet ježky, bohužel nejsou dostupná ve střední Evropě, musíme tedy pracovat s tím, co máme k dispozici.

Základní krmivo

Základní složku potravy by v ideálním případě měl tvořit hmyz. Ježci jsou hmyzožravci, kteří mají poměrně dost velkou potřebu vlákniny, kterou ale nejsou schopni dostat z ničeho jiného, jak z chitinových schránek hmyzu, proto je důležité, aby hmyz tvořil aspoň polovinu krmné dávky. Ježkům můžeme předkládat moučné červy či zophobasy, cvrčky, malé sarančata, šváby nebo voskové červy. Voskoví červi jsou ale příliš tuční a měli by být podáváni spíše jako pamlsek.

Zophobasi můžou fungovat i jako skvělý "úplatek" pokud máte nového ježka, nebo ježka "fučáka". Ježci je velice dobře přijímají a dobré je jejich podávání odrostlejším mláďatům nebo březím a kojícím samicím, či samicím po odstavu mláďat pro zvýšení váhy. Ježci se sklony k obezitě by měli dostávat minimální množství, pro ně je vhodnější podávání cvrčků.

Hmyz může být podáván živý, sušený, konzervovaný nebo lyofilizovaný. Podávání živého hmyzu má více výhod, včetně toho, že se jeho lovem ježek i vhodně zabaví a absolvuje tak jistou dávku přirozeného pohybu. Krmný hmyz by měl být před podáním zvířeti krmen různým ovocem či zeleninou, můžete přidat i minerální doplňky. Tak se všechny vitamíny a stopové prvky dostanou do Vašeho ježka v přirozené formě - to oceníte obzvlášť, pokud je Váš ježek vybíravý. 

Živé cvrčky můžete umístit na několik minut do chladničky. Tím se zpomalí a pak je můžete krmit ručně nebo pinzetou. Červy a šváby lze podávat v misce. Já svým ježkům neskákavý hmyz většinou vysypu na zem do ohrádky a ježci si jej chytají. 

Konzervovaný hmyz před podáním není třeba nijak upravovat. Dobré je jeho podávání mláďatům, která začínají přijímat tuhou potravu, nebo ježkům, kteří se živého hmyzu bojí. 

Sušený hmyz by měl být podáván minimálně. Ve velkém množství může způsobit ucpání a perforaci střev.

Mražený hmyz je před podáním třeba dobře rozmrazit a podávat v pokojové teplotě. Krystalky ledu ve špatně rozmrazeném hmyzu můžou ježkovi způsobit zažívací potíže.

 

Další, neméně důležitou složkou potravy jsou kočičí granule. Obecně by granule neměly být na rybí bázi a měly by obsahovat do 10% tuku a nejméně 30% (nejlépe 35%) bílkovin. V popisu složení by na prvním místě mělo být maso a masové moučky - takové granule lze označit za nejkvalitnější (v prodejnách jsou taková krmiva označována jako Superpremium).

Některé granule mají 40-45% bílkovin. Vysoký obsah proteinu však může být zatěžující pro ledviny, takže se nedoporučuje je podávat samostatně, ale jako součást směsi. Někteří chovatelé používají pouze jednu značku, ale výhodnější je podávání směsí, a to hned z několika důvodů:

  • je to různorodá strava a ježek se jídlem částečně zaměstná
  • dává Vám to možnost kombinovat krmiva s cílem zajistit zvířeti široké spektrum živin a vyrovnat úrovně - např. vyšší obsah tuku může být vyrovnán přidáním krmiva s nižším obsahem tuku, ale se stejným obsahem bílkovin
  • je-li ukončena distribuce jednoho krmiva, vyhnete se zdravotním komplikacím Vašeho ježka, neboť se najednou nezmění celý jeho jídelníček

Je důležité, aby při krmení směsí Váš ježek jedl všechny složky směsi a nevybíral pouze to, co mu chutná.

Granulemi krmíme také hlavně proto, abychom doplnili hladinu vápníku na odpovídající mez. Ježci chovaní doma jsou krmeni především moučnými červy, kteří mají špatný poměr Ca:P a úlohou granulí v jídelníčku je tento poměr "opravit". Vybíráme tak granule, které mají ideálně 1,5 dílu Ca na 1 díl P.

Granule pro koťata nejsou vhodné na dlouhodobé krmení, protože obsahují vyšší procento tuku, než krmiva pro adultní zvířata a velmi často obsahují mléko. Pokud je Váš ježek obézní, měly by být vždy použity granule BEZ TUKU nebo s jeho minimálním obsahem. Podávání stravy s vysokým obsahem tuku ve většině případů vede k obezitě a může způsobit steatózu jater.

Krmiva určená pro výkrm divokých ježků nejsou pro pet ježky vhodná, protože obsahují semena a ořechy. Ježek je může vdechnout, nebo se mu můžou zachytit na zubech či přilepit na patro a hrozí tak nebezpečí udušení.

Doplňky a pamlsky

Ježčí strava by měla být pestrá a neměla by tedy sestávat pouze z hmyzu a kočičích granulí. 2-3x v týdnu lze podávat také vařené či opečené (bez tuku a koření, nesolené!) libové maso, vařená či míchaná vajíčka... Můžete dát i malé množství vařené rýže - obzvlášť pokud Váš ježek trpí průjmy, Všechny vařené potraviny by měly být nakrájeny na přiměřenou velikost a vychlazené na pokojovou teplotu. Ovoce a zeleninu ježek není schopen strávit, takže ji podáváme hmyzu, ve kterém pak ježek dostane vše, co potřebuje.

Každé nové krmivo, které zařadíte na jídelníček by mělo být podáno v malém množství, dokud si nejste jisti, že je dobře přijato, aby se zamezilo riziku vzniku průjmu.

Pamlsky nemají téměř žádný nutriční přínos pro naše miláčky, ale majitelé ježků s nimi rádi krmí, protože je ježci mají rádi. Podávání těchto krmiv by mělo být omezeno, aby se zabránilo obezitě a vzniku zdravotních problémů.

  • Maso - hovězí, kuřecí, kachní, jehněčí, krůtí, atd. - vše vařené, opečené nebo pražené, bez tuku, soli a koření!
  • Myší holata - lze podávat také, pro ježky jsou vítaným pamlskem. Měla by se podávat usmrcená (ježci živou potravu usmrcují postupným rozžvýkáváním). Chovatelé však od jejich podávání ustupují z obavy, že by se tak stalo přirozeností pro jejich chovné samice požírání mláďat
  • Kočičí konzervy a kapsičky - nejlépe je podávat ty s vysokým obsahem masa. Mně se nejlépe osvědčily značky, které lze najít v příslušné sekci na našem eshopu (klik). Konzervy a kapsičky mají vysoký obsah vlhkosti a často způsobují průjem. Stolice ježků po nich velmi páchne, proto jsou zařazeny do sekce pamlsků. V konzervách, které obsahují čistou svalovinu (Applaws, Brit Care) je vlhkost zastoupena 25% vývaru. Ten je vhodné před podáním ježkovi vylít. Zůstane Vám tak pouze krásné libové maso a je tím značně eliminována možnost řídké stolice.
  • Kojenecká výživa bez přídavku cukru a soli - pozor na výživy s obsahem sýrů či mléka, ježci jsou citliví na laktózu!
  • Vejce - míchaná nebo vařená
  • Ovoce (podáváme hmyzu) - jablko, banán, ostružiny, borůvky, meloun, třešně, brusinky, kiwi, papája, broskve, hrušky, švestky, dýně, maliny, jahody
  • Zelenina (podáváme hmyzu) - chřest, paprika, brokolice, mrkev, celer, koriandr, kukuřice, zelené fazolky, okurka, hrášek, špenát, kapusta, sladké brambory, řepa, cuketa, listová zelenina

Pamlsky nepodávejte všechny najednou. Pokud bude Váš ježek mít žaludeční problémy, nebudete tak vědět, které z podaných krmiv je způsobilo. Ježci většinou neradi zkouší nové potraviny. Pokud ježek nabídnuté krmivo odmítne, zkuste jej za několik dnů podat znovu. Často ježek krmivo na poprvé odmítne, ale příště jej rád vyzkouší. Otevřené sklenice s výživou nebo kočičí konzervy lze zmrazit. Nejlepší je zmrazit jednotlivé porce a rozmrazovat vždy pouze tu, kterou chcete aktuálně zkrmit. Krmivo Vám tak vydrží dlouho čerstvé.

optimalizace PageRank.cz